GSM Tamir| Telefon Tamir ve Android Sitesi

GSM Nedir?

GSM Nedir? Konusu, Püf Noktası Forumunda Tartışılıyor.
Benzer Aramalar: telefon modeli nasil sorgulanir, , , , tahtakale iletişim cihaz imei, gsm numarası nedir örnek, , joikuspot internet paylaşım nasıl yapılır, , , , gsm ne demek örnek, ciesem nedir, nokia wifi indir, gsm nedir örnek veriniz, gsm nedir örnek, 6300 kulaklık görmüyor, , , ,

"Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla"

Alt 07-20-2010, 17:01   #1
Hayaldunya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jul 2007
Bulunduğu yer: URFA
Yaş: 28
Mesajlar: 3.377
Teşekkürleri: 86
727 mesajına 7.861 kere teşekkür edildi.
Hayaldunya isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Hayaldunya isimli Üye şimdilik offline konumundadır

     Türkçe açıklaması, Global System for Mobile Communications veya kısaca GSM (Türkçe: Mobil İletişim İçin Küresel Sistem) olan bu kavram, bir cep telefonu iletişim protokolüdür. Önceleri Avrupa Telekomünikasyon Standartlar Komitesi'nin Groupe Spéciale Mobile (Türkçe: Mobil İletişim Özel Grubu) isimli alt kuruluşunun ismini taşıyan GSM, daha sonraları sistemin küresel bir çapa ulaşmasıyla yeni adıyla anılmaya başlandı. En yaygın olan cep telefonu standardı olarak 212 ülkede 2 milyardan fazla insan tarafından kullanılmaktadır. En kullanışlı özelliklerinden birisi kullanıcıların aynı hat ile değişik ülkelerden görüşme (roaming) yapabilmeleridir. Tüm GSM standartları, hücresel ağ kullanır ve dolaşım sırasında bile hücreler arası geçiş yapma kabiliyetine sahiptir. Dolayısıyla teoride, eğer kapsama alanından çıkmazsanız, cep telefonu ile tüm dünyayı telefon konuşmasını kesmeden dolaşmak mümkündür.

Tarihçe

1980'li yılların başlarında, Avrupa ülkelerinde birbirinden farklı ve uyumsuz sistemler bulunmaktaydı. Avrupa Birliği fikrinin yaygınlaşmasıyla kullanışlı bir sistemin standartlaştırılması gerekliliği doğdu. Bu doğrultuda Conference Europeenne des Postes et Telecommunications adlı bir grup kurarak, Batı Avrupa için ortak bir mobil sistem ortaya konulmasına ön ayak olundu. Bu grup Groupe Spéciale Mobile adını aldı ve bu sisteme de GSM dendi. 1990'lı yılların başında GSM, Doğu Avrupa ve Avustralya'ya yayıldı. Ardından ABD ve Güney Amerika'da GSM sistemini kullanmaya başladı. Geçen yıllarla GSM sisteminin belirmesiyle ulusal iletişim tekelleri dağılmaya başladı. Japonya ise bu sisteme katılmayarak GSM ile uyumlu olmayan kendi mobil sistemlerini kurdu.

Nesilleri

Mobil Telefon Sistemlerinin asağıdaki nesilleri vardır:

* 0G olarak adlandırılan ilk nesil sistemlerde, analog veri akışı kullanılır.
* 1G olarak adlandırılan ilk nesil sistemlerde, analog veri akışı kullanılır.
* 2G olarak adlandırılan ikinci nesil sistemlerde sayısal veri akışı kullanılır.
* 2.5G olarak adlandırılan ikinci nesil sistemlerde devre anahtarlamalı sistemlere ilave olarak paket bazlı veri iletişimin eklenmesini (GPRS, EDGE) içeren şebekeleri ifade eder. GSM [[2G] ve [2.5G]] kategorisine giren ikinci nesil bir sistemdir
* 3G olarak adlandırılan üçüncü nesil sistem ile daha hızlı veri transferi ve bant genişliğinin daha verimli kullanımı mümkün olmuştur.
* 4G olarak adlandırılan dördüncü nesil sistem ile kapsama alanı başta olmak üzere 3G ile çözülememiş olan sorunların çözülmesi beklenmektedir.

Türkiye'de, 1G (NMT) ve 2G teknolojileri yaygın olarak kullanılmakta olup 10 Eylül 2007 tarihinde Ulaştırma Bakanlığı tarafından ihaleye çıkarılan 3G lisans satışında ihaleye tek firmanın katılması sonrasında, Avea ve Vodafone mobil telekomünikasyon pazarında rekabet şartlarının oluşmamış olduğunu ve pazardaki etkin rekabetin oluşmasının en önemli etkenlerinden biri olan Numara Taşınabilirliğinin yürürlüğe girmemiş olduğunu belirterek ihalenin iptalini talep etmişlerdir. Bunun neticesinde Kamu İhale Kanunu'nun ilgili maddesi uyarınca ihalenin yapılabilmesi için gerekli şartlardan biri olan "ihale öncesi rekabet koşullarının oluşmuş olması" maddesine istinaden 3G lisans ihalesinin iptaline karar verilmiştir. Yeni lisans ihalesi öncesinde rekabet koşullarının oluşması ve bu sayede Kamu İhale Kanunu'na uygun olarak ihalenin gerçekleştirilebilmesi için Avea ve Vodafone Numara Taşınabilirliği meselesinin çözümü için çaba sarfetmektedirler.

Avantajları

* Kendisinden önceki sistemlerden farklı olarak, ses kalitesini arttıran sayısal kipleme kullanılmıştır.
* GSM radyo frekanslarını verimli bir biçimde kullanır ve böylece sistem hücresel karışıklıklara daha dirençlidir.
* Ses kalitesi analog sistemlere göre daha iyidir.
* Veri iletişimi sistem içinde sağlanır.
* Konuşmalar şifrelenir ve abone bilgisi güvenliği garanti altındadır.
* Uluslararası dolaşım (roaming) teknik olarak imkân dahilindedir ve böylece dünyanın birçok yerinde GSM şebekeleri kullanılabilir.
* Geniş pazarların rekabeti kızıştırmasıyla hem yatırımlar hem de kullanım fiyatları düşme eğilimdedir.

Çeşitleri

3 çeşit GSM sistemi mevcuttur:

* GSM 1900
* GSM 1800
* GSM 900

Bu üç sistem sırasıyla 1900 MHz, 1800 MHz ve 900 MHz frekans bölgelerinde çalışmaktadır. GSM 1800 ve 1900'ün taşıma kapasitesi daha yüksek olduğu için genellikle şehirleşmenin yoğun olduğu bölgelerde kullanılır. GSM 1900 ise sadece Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanılmaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi: GSM - Vikipedi


Üye İmzası
Kullandığım Box'lar:
 1. RIFF
 2. ATF
 3. NSPRO
 4. OCTOPUS
 5. Z3X
 6. HXCMAGMA
 7. SETOOL
 8. LGTOOL
 9. GPGeMMC
 10. SIGMABOX
 11. CYCLONE
 12. FORIOUSGOLD
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiketler
gem çeşitleri, gsm, gsm 2g, gsm 3g, gsm 4g, gsm kelimesi, gsm nedir, gsm tarihçesi, gsm türleri


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
upp uem pefo vb nedir ecomtech Nokia Tamiri 2 09-15-2012 21:16


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 00:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 PL2 © 2011, Crawlability, Inc.
"Bilin ki kalpler ancak Allah'ı anmakla huzur bulur" (Ra'd, 28)