14 Şubat Uyarısı!!! Sevgililer gününün islam dininde yeri ve konumu yoktur!!!

'Duyurular' forumunda Hayaldunya tarafından 14 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.
 1. Hayaldunya

  Hayaldunya Mahmut

  Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan hristiyanların özel günüdür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir hristiyan bayramı olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" (İngilizce: St. Valentine's Day) olarak bilinir. Müslümanların bilmesi gereken Sevgililer gününün islam dininde yeri ve konumu yoktur. Bu bir hıristiyan adetidir tarihçesi valentin adlı bir papazın 14 şubatta asılmasının yıl dönümüdür. O dönemde birbirlerini seven iki insan varmış dönemin kralı onların evlenmelerini yasaklamış bu valentin adlı papazda bunların nikahlarını kıyar.

  Bunu duyan kralda papaz valentini astırır, ve onüden bu güne hıristiyan ve yahudiler bu günü sevgililer günü olarak kutlar.insanların birbirlerine hediye vermesi aslında bir sünnettir. Hadisi şerifte hediyeleşin, çünkü hediye sevgiyi artırır, düşmanlığı giderir (abni asir) insan yeni evlidir. Hanımına hediye alabilir arkadaşına hediye alabilir, güzel bir adettir ama sevgili denince bu bizim kültürümüzde yoktur. İslam dini meşruiyeti ön plana çıkartır, gayri meşru olan ilişkileri ise yasaklar. Haram kılar kendi dinimizin emir ve yasakları bizleri bağlar. Başkalarının dinindeki adetleri ise onları bağlar efendimizin bir hadisi şeriflerinde şöyle diyor. "kim kime benzemek istiyorsa oda ondandır" Sevgililer günü hristiyan geleneğidir. Müslümanların bu güne sahiplenmesi büyük bir ayptır. Niketim canımız cigerimiz peygamber efendimiz "kim kime benzemek istiyorsa o da ondandır" demiştir. Bizler hristiyanlara benzememeliyiz. Hediyeleşmek sünnettir ama hristiyanların gününde değil.

  Hediye aldım ne yapmalıyım diyen müslümanlar da o hediyelerini nikahlı eşlerine başka gün versinlerki bu hristiyan geleneğini yerine getirmesin, herkes kendi dininin geleneğinden sorumludur. Onların dini onlara, bizim dinimiz bize!

  Saygılar.
   
Konu Durumu:
Yanıtlara kapalı.